Za poznáním do Brna

Fotogalerie

Dne 2. listopadu 2017 se naše třída 3. A zúčastnila odborné exkurze v Brně. I přes zdržení s autobusem v koloně jsme na místo přijeli včas.
Prvním bodem exkurze byl architektonický skvost postavený ve funkcionalistickém stylu, známá vila Tugendhat. Postavena byla v letech 1928-1930 architektem Ludwigem Miese van der Rohe na přání manželů Tugendhatových. Historie k ní nebyla moc shovívavá. Po osmi letech se z  manželé museli odstěhovat, protože oba měli židovské předky a válka byla za dveřmi. Posléze se přes ni přehnal pluk Rudé armády v čele s maršálem Malinovským a vila získala první velké šrámy. Po válce zde vzniklo rehabilitační středisko pro děti s vadou páteře. V letech 2010-2012 byla vila zrestaurována a nyní má přesně takovou podobu, jakou měla v minulosti.
Naše prohlídka trvala 1,5 hodiny a byli jsme rozděleni do dvou skupin. Měli jsme možnost si projít i velkou zahradu a podívat se na záhon, kde chtěla mít Greta Tugendhat svoje oblíbené rudé růže (ale ty tam nebyly, protože by uschly.) Každopádně si myslíme, že je vila na Seznam světového dědictví UNESCO zařazena oprávněně, protože tak moderní domy s výjimečným nábytkem se nestaví ani dnes. Po prohlídce jsme se přesunuli do centra města, kde jsme měli 1,5 hodinové individuální volno.
Druhým bodem programu byla návštěva kapucínské krypty. Její návštěva trvala asi 35 minut. Mohli jsme zde vidět zhruba 35 mrtvých těl kapucínů z řádu františkánů. Morbidní atmosféru podtrhoval fakt, že se v tento den slavil svátek všech svatých a zemřelých. Třešničku na dort tomu dala svým neprofesionálním chováním paní průvodkyně, která se bavila tím, že nic nevíme.
Celkově se nám exkurze moc líbila, protože byla postavena na protikladech. Na jedné straně moderní umění, na druhé mrtví kapucíni. Program byl velmi dobře zvolen a návštěvu obou památek všem doporučujeme.

Nikola Koutná, Eliška Komárková, 3. A

Phone: +420 583 301 030
Fax: +420 583 214 912
Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3
787 01 Šumperk, Zemědělská 3
Změna vzhledu RESET
Body styles
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image