Na začátku září se 48 žáků a tři učitelé Střední odborné školy Šumperk vypravili na poznávací zájezd „Hřejivý sever“, který je již více než 20 let stálicí v nabídce cestovní kanceláře CK SCANDIA – CZECH TOUR z Jablonce nad Nisou.

Celý zájezd se nesl v duchu motta správného průvodce: „Zážitky nemusí být vždy pozitivní, ale musí být intenzivní a nezapomenutelné“.

Devět dní bylo doslova našlapaných, nebyl čas na nudu. V dánské Kodani jsme viděli fontánu Gifion, sochu Malé mořské víly a za deště propluli lodí po místních kanálech. Jižní Švédsko nám nabídlo větrnou, chladnou, ale nakonec i hřejivou náruč. Útočiště jsme měli v Bottnarydu v útulném penzionu Anneberg, kde v rámci praxe pracovali také žáci naší školy.

Při každodenních vyjížďkách jsme stihli navštívit čtyři města – Jönköping, Grännu, Göteborg, Stockholm, tři protestantské kostely, pět muzeí – muzeum zápalek, muzeum Husqarna, muzeum Vasa, muzeum ABBA, muzeum Volvo, jedno vědecké centrum – Universeum. Královské sídlo Drottningholm a královský palác s královskou zbrojnicí. Stockholmskou městskou radnici se Zlatou halou a Modrým sálem, kde se každoročně předává Nobelova cena. Hlava se všem točila po návštěvě zábavního parku Liseberg. Dopluli jsme na kouzelný ostrov Visingsö. Kochali se drsnou krásou rašeliniště Dumme Mosse, sbírali jsme houby, hladili a krmili jsme losy v losím safari. Ochutnali jsme cukrové špalky, uzenou rybu, lososa na citronovém pepři, krevetový salát i typické masové kuličky s brusinkovou omáčkou. Bylo toho opravdu moc, a přesto nám zůstal volný čas na projížďky na kole i v kánoích, koupali jsme se v bazénu, odpočívali ve vířivkách, nakupovali v obchodním centru. A nesmím zapomenout na typickou fiku – přestávku na kávu a něco sladkého, kterou prostě musíte mít.

Ujeli jsme takřka 4000 kilometrů, vrátili jsme se unavení, ale mnohem bohatší o zážitky, které nám nikdo nevezme.

Lenka Tkadlecová

FOTOGALERIE

 

Phone: +420 583 301 030
Fax: +420 583 214 912
Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3
787 01 Šumperk, Zemědělská 3