Justinovy Vánoce jsou zpět!

Už od roku 2006 jsou studenti naší školy kmotry v projektu Adopce na dálku, kterou organizuje Olomoucká arcidiecézní charita. Naše první dítě je už dospělé – John své studium zdárně zakončil maturitní zkoušku na střední škole, ale těžko říci, jak bude jeho život dál pokračovat. 

Haiti je v současné době politicky nestabilní. Haitský prezident Jovenel Moïse byl na začátku července zavražděn, k chaosu přispělo také další zemětřesení, které si vyžádalo přes dva tisíce lidských obětí. Dobrovolníci, kteří pracují na Haiti, jsou vystaveni nebezpečí únosů za výkupné. Dá se říci, že politická a sociální situace na Haiti je podstatně horší než v roce 2006, kdy jsme s Adopcí na dálku začínali. Má tedy smysl investovat 6 500 korun do školného, které je zapotřebí i na docházku do základních škol? Má smysl sponzorovat osmiletého Justina, když jeho budoucnost pohledem Středoevropana je v podstatě ztracena? Bude mít Justin někdy možnost, aby vybředl z chudoby? Snad se mu to podaří právě prostřednictvím vzdělání a vlastního úsilí. Nic jiného mu nezbývá, žádná jiná možnost neexistuje. Haiťané potřebují vedle okamžité materiální pomoci především naději, a tu jim může dát právě vzdělání.

Studentské firmy třetích ročníků – FourSeasons, Meal&U a Českuj! – připravili pro své spolužáky projektový den Justinovy Vánoce. Pro své spolužáky si připravili workshopy o Haiti a o Vánocích ve světě, pod jejich vedením si mohli žáci vyrobit vánoční dekorace. Nechybělo ani vánoční občerstvení v podobě perníčků, bramborového salátu a řízků nebo párku v rohlíku, který je prý dobrý pro každou roční dobu stejně jako vánoční grog. Odborné přednášky o Adopci na dálku a pomoci na Ukrajině se pak zhostili pracovnice Olomoucké arcidiecézní charity a velmi zajímavá a přínosná byla také přednáška ředitelky šumperské pobočky Armády spásy.

Studenti naší školy každoročně přispívají na adoptovaného Justina 30 korunami, celková částka pak převyšuje potřebnou částku na jeho školné, tj. 6500 Kč. Přebytečnou částku využívá Arcidiecézní charita v Olomouci přímo pro potřeby školy Sainte Maria Goretti  v Baie de Henne na Haiti. 

Dětí, pro které je základní vzdělání nedostupné a přesto jedinou nadějí na lepší život, je na Haiti stále dost.

 

Phone: +420 583 301 030
Fax: +420 583 214 912
Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3
787 01 Šumperk, Zemědělská 3