Včelařství s Erasmem+ 

Job shadowing v SOŠ Pod Bánošom v Banské Bystrici (14. – 23. 6. 2024)

SOŠ Pod Bánošom je unikátní škola, protože jako jediná poskytuje na Slovensku odborné vzdělávání pro včelaře, a to v denním a dálkovém studiu. Mám možnost sledovat výuku a  odbornou přípravu včelařů po dobu deseti dnů.

Hned po odpoledním příjezdu následuje rychlá orientace v areálu školy, hlavně odborné dílny a včelnice. Hned poté začíná přednáška Chov matek – plemenářská chovná stanice Fatranka.

O víkendu sleduji vzdělávání 2. ročníku oboru Včelař, výuka probíhá vždy od 8:00 do 17:00. Naštěstí slovenština je natolik příbuzný jazyk, že slova, jako tvorba odložencov, prelarvovanie, tvorba oplodniačikov, značenie matiek, pridávanie matiek do včelstiev, nebrání v porozumění.

Od pondělka už následuje výuka v denním studiu a čeká nás například exkurze do Medolandie a Smolenice. Takže sledujeme další zpracování medu: různé technologické postupy při výrobě medoviny a medového piva, rodinné podniky zaměřené na zpracování a využití včelích produktů, doprovodné aktivity pro veřejnost, které jsou zaměřené na šíření povědomí o důležitosti včelstva nebo na apituristiku.

Vít Sochora

Phone: +420 583 301 030
Fax: datová schránka: hscfdf9
Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3
787 01 Šumperk, Zemědělská 3