„English Speaking“ v Oxfordu

V měsíci srpnu letošního roku jsem se spolu s kolegyněmi Evou Kosteckou a Lenkou Tkadlecovou vydala na jazykový pobyt do Oxfordu ve Velké Británii. Tomuto pobytu předcházela roční výuka anglického jazyka na naší škole pod vedením skvělé lektorky Evy Kostecké. Ta mě také přesvědčila o tom, že vyjet do anglicky mluvící země bude pro mě velkým přínosem. Přes počáteční nedůvěru ve zlepšení mých jazykových schopností jsem se nakonec rozhodla do projektu zapojit.

30. července ráno jsme nastoupily do vlaku společnosti Regiojet, který nás s našimi obrovskými zavazadly přepravil do Prahy. Z nádraží jsme autobusem pokračovaly na letiště k terminálu č.1, kde jsme absolvovaly asi šestihodinové čekání na odlet do Londýna. Přes letištní kontrolu jsme prošly bez problémů, naše zavazadla naštěstí nepřesáhla maximálně povolenou hmotnost. Po hodinovém letu Airbusem jsme konečně přistály na londýnském letišti Heathrow, které je nejfrekventovanějším v Evropě. A tam moje „english speaking“ začalo….

Eva, pro kterou je anglický jazyk koníčkem, nám oznámila: „Já anglicky celé dva týdny nemluvím, musíte vše zajistit vy“. Prostě nás hodila do „vody“. Zpočátku jsme byly s Lenkou hodně nejisté, ale postupně jsme se začaly zbavovat stresu a zkoušet prostě mluvit tak, jak umíme. Zjistily jsme, že nám ostatní docela rozumí.

Po příjezdu do Oxfordu jsme nejdříve navštívily typickou anglickou hospůdku. Oxford je kosmopolitní univerzitní město nedaleko Londýna, plné krásných historických budov, muzeí, parků a zahrad. Je označován jako město snové nálady. Známý je velkým množstvím studentů z celého světa a bohatým nočním životem. V tomto krásném městě jsme se tedy rozhodly strávit dva týdny.

Výuka anglického jazyka probíhala v jazykové škole „Lake school of English“. Před zahájením kurzu jsem spolu s ostatními studenty absolvovala vstupní jazykový test, který obsahoval 100 otázek, vyprávění na jedno ze tří témat a vstupní pohovor. Následně nás lektoři rozdělili do skupin dle úrovní A1 – C1. Mě zařadili do skupiny úrovně B1 spolu s dalšími 11 studenty. Dopolední výuka začínala v 9:15 hod. a končila v 13:00 hod.. Po hodinové pauze na oběd výuka pokračovala do 16:00 hod. Pouze v úterý a v pátek bylo vyučování zkráceno, a to z důvodu absolvování různých exkurzí a kulturního programu. Moje studijní skupina byla velmi rozmanitá, a to věkově i kulturně. Já jsem patřila spolu s Renatou z Polska a s Furano z Japonska k nejstarším studentům skupiny. Ostatní spolužáci byli ve věku mezi 17 až 21 lety a pocházeli z Libanonu, Belgie a Japonska. Takto věkově sestavená skupina pro mě byla ze studijních důvodů zvolená nevhodně. Někteří studenti z Libanonu bohužel nerespektovali dopolední lektorku Charmien, která s námi probírala gramatiku. Odpolední lektorka Jane zařazovala do výuky zábavnější aktivity, které vyhovovaly všem studentům ve skupině. Po týdenní výuce jsme absolvovali test, který měl prověřit, co jsme se za ten týden naučili.

Kromě intenzivní výuky měli všichni studenti možnost zúčastnit se různých exkurzí a výletů, které pro nás škola připravila. Já jsem spolu s Evou a Lenkou navštívila krásný Stratford, který je známý jako rodiště a působiště Williama Shakespeara. Podívaly jsme se do jeho rodného domu a navštívily jsme muzeum jeho tvorby. Další výlet jsem absolvovala jen s Evou, a to do Londýna. Na procházce podél řeky Temže jsme viděly téměř všechny významné památky Londýna (House of Parliament, Big Ben, Buckinghham Palace, Tower Bridge, Tower atd.). Navštívily jsme Tower, kde jsou uloženy korunovační klenoty Velké Británie. Dalším zajímavý místem byl samozřejmě Oxford a jeho krásné historické univerzitní budovy. Měly jsme možnost navštívit i nejstarší univerzitu Claridge House spolu s expozicí věnovanou významným osobám, které zde studovaly (např. Albert Einstein).

Ubytované jsme byly asi čtyřicet minut autobusem od centra Oxfordu, kde se nacházela naše škola. Bydlely jsme v malém dvoupodlažním domečku u starší paní jménem Path, která se o nás pečlivě starala. Každý den nám připravovala typickou anglickou snídani a teplé večeře i s moučníkem. Paní domácí se snažila s námi maximálně komunikovat.

A co mě celý dvoutýdenní pobyt v zahraničí dal? Určitě byl pro mě obrovským přínosem nejen tím, že jsem celé dva týdny mluvila anglicky, ale poznala jsem mnoho nových zajímavých lidí, míst, ale i kulturu a zvyky této země. Jsem velmi ráda, že jsem měla možnost zúčastnit se takového projektu, a pokud bych mohla vyjet znovu, byla bych vděčná za tuto příležitost.

 

Ing. Kateřina Ondráčková

 

 

 

 

 

 

Phone: +420 583 301 030
Fax: datová schránka: hscfdf9
Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3
787 01 Šumperk, Zemědělská 3