Odborná exkurze do jesenické robotické stáje pro dojnice

Do nové robotické stáje v Bukovicích (ZD Jeseník) se nastěhovaly první dojnice přesně před rokem a vypadají velmi spokojeně! Mohli se o tom přesvědčit na odborné exkurzi žáci třetího a čtvrtého dročníku oboru Agropodnikání. Stáj funguje na řízeném principu. Dojnice mají v obojku identifikační čip, na který reagují chytré elektronické branky. Ty pak určují, kam zvířata budou směrována – na dojení, do lehárny nebo na krmení.

Jeden z robotických pomocníků na farmě je robotický přihrnovač, jehož úkolem je posunout krmení zpět ke kravám, aby na něj dosáhly a zbytečně se tak neplýtvalo krmivem.

Velkým přínosem jak pro čistotu krav, tak pro čistotu ovzduší je robotický odklízeč kejdy, který díky pravidelnému “šmejdění” po stáji shrnuje výkaly do podroštových prostorů, odkud přepadem putují dál až do bioplynové stanice, kde je kejda zpracována. Snižuje se tak množství uvolněného metanu do ovzduší. Zároveň se zvyšuje čistota a pohodlí zvířat.

Srdcem této robotické stáje jsou dojící roboty firmy DeLaval. Před začátkem dojení očistí robot pomocí speciálního nástavce s jemnými kartáčky každý struk. Potom už začíná samotné dojení. Robot nasazuje dojící zařízení postupně robotickou rukou s 3D kamerou. Konec dojení vyhodnocuje zvlášť pro každou čtvrť vemene, některé tak dojí delší nebo naopak kratší dobu. Tím se zabraňuje přetěžování struků nebo naopak nedostatečnému vydojení, které bývá často příčinou zánětů. Na úplný závěr robot ošetří jednotlivé struky balzámem s desinfekcí a je hotovo!

Samotné robotické stroje generují obrovské množství dat, takže budou potřeba v zemědělství lidé, kteří s nimi budou umět pracovat. Tímto směrem musíme naše studenty vést.

Phone: +420 583 301 030
Fax: datová schránka: hscfdf9
Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3
787 01 Šumperk, Zemědělská 3