Závěrečná zpráva o realizaci projektu
Název akce: Vyučování v přírodě IX.
Název dotačního programu: Program podpory environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Olomouckého kraje v roce 2023
Poskytnutá částka: Kč 28.000,-
Účelový znak: 510
Poskytovatel: Olomoucký kraj
Příjemce: Střední odborná škola Šumperk, Zemědělská 3, 787 01 Šumperk
Datum realizace: květen – září 2023
Cílem projektu „Vyučování v přírodě IX “ je umožnit žákům školy získat vědomosti a poznatky z odborných předmětů v reálném, živém prostředí s názornými živými pomůckami na čerstvém vzduchu.
Navazujeme na ukončené projekty „Vyučování v přírodě I – VIII“ z let minulých a pokračujeme v dalších úpravách Učebny v přírodě.
Prostřednictvím dotačních programů s environmentálním zaměřením se tak alespoň částečně vrací příroda zpět do blízkosti člověka. Chceme seznamovat studenty a širokou veřejnost s možnostmi, jak vrátit městskému prostředí život a vytvořit z něj prostředí přátelské nejen pro člověka, ale i pro volně žijící živočichy a planě rostoucí rostliny.
Nákupem automatických dvířek ke kurníku jsme docílili ochrany drůbeže před predátory a také ulehčili práci zaměstnancům školy, kteří o drůbež pečují.
Nákupem dřeva a barev jsme upravili voliéry, a tím zvýšili jejich estetickou hodnotu.
Do vyvýšených záhonů v botanické zahradě byla doplněna zemina pro zajištění vhodných životních podmínek pěstovaných rostlin.
Mulčovací kůra byla použita na záhony v učebně v přírodě, kde nahradila již zetlelou původní pokrývku záhonů.
Ptačí budka typu „sýkorník“ a „špačkovník“ se zabudovanou webkamerou přiblíží žákům školy mnohé ze života ptačích rodin, žáci mohou zhlédnout ptačí hnízdění a rozšířit si vědomosti o této důležité etapě života ptáků.
Veškeré úpravy a zvelebování Učebny v přírodě vítají nejen návštěvníci školy a široká veřejnost, kteří mají možnost samostatné prohlídky školního arboreta, ale především žáci ze všech studijních oborů školy, kteří Učebnu v přírodě využívají v rámci výuky.
Právě vyučováním v přírodě chce naše škola upozornit na úbytek biodiverzity v okolí lidských sídlišť, jež souvisí se změnami v péči o zeleň ve městech. Naším cílem je přispět ke zlepšení environmentální výchovy nejen našich žáků, ale i žáků všech šumperských i okolních mateřských, základních i středních škol, pro které organizujeme nejrůznější ekologické akce, projektové dny, Dny otevřených dveří, atd.
Velmi si vážíme podpory a finančního příspěvku na rozvoj environmentální výchovy z rozpočtu Olomouckého kraje, díky kterému můžeme naši Učebnu v přírodě zvelebovat a vytvářet příjemné prostředí v areálu naší školy.
Ing. Bc. Jan Sýkora
ředitel školy