Zasaď strom pro mír 2023

Organizace LEAF (Učení o lese) a ENO (Životní prostředí online) zvou školy, aby se připojily k vysázení stromků pro udržitelnou budoucnost.

Naše škola se k mezinárodní akci připojila letos již podvanácté, 46 studentů oborů Ekologie a životní prostředí a Agropodnikání letos vysadilo 1 kus trnovníku akátu (Robinia pseudoacacia). 

 

Akce se konala ve středu 22. 11. 2023 u příležitosti Mezinárodního dne míru vyhlašovaného OSN. Je součástí celosvětové kampaně, které se zúčastní více než pět tisíc škol ze 150 zemí. 

Strom je pro nás symbolem. Zaprvé je připomenutím přírody a životního prostředí. Zadruhé symbolizuje naši spolupráci se školami po celém světě. Podporuje kulturní odlišnost a toleranci. Jelikož jde o Mezinárodní den míru, označili jsme vysázené stromky jako stromy míru a nenásilí. Věříme, že porosteme společně s našimi stromy. 

První stromky byly vysázeny v poledne v Oceánii. Po stopách slunce byly postupně vysázeny stromky v Asii, Evropě a Africe. Nakonec tento řetěz stromků dorazil do Ameriky. Během jednoho otočení Země kolem své osy byly vysázeny stovky stromků, které nalezly nový domov. 

Projekt „Zasaď strom pro mír“ je jednou z možností, jak v praxi podpořit environmentální a globální výchovu. Spojuje děti na celém světě a obrací jejich pozornost k ekologickým otázkám. Navíc tato událost také podporuje výchovu k míru a zvyšuje povědomí školáků o důležitosti stromů a lesů v celosvětovém měřítku. Sázení stromů symbolizuje naději a kontinuitu života.

Roman Zajíc

Phone: +420 583 301 030
Fax: datová schránka: hscfdf9
Střední odborná škola, Šumperk, Zemědělská 3
787 01 Šumperk, Zemědělská 3